Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 822
Rozloha 3 097 ha
Kontakt www.hosin.cz
387 221 943
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Obec Hosín se nachází asi 10 km severně od Českých Budějovic a 4 km východně od Hluboké nad Vltavou ve výšce 500 metrů nad mořem.

Místní části: Dobřejovice a Hosín

Historie: První zmínka o obci Hosín je datována do roku 1330. Rané osídlení území dokazuje románská kaple, která je nyní součástí kostela. Obec Hosín patřila k panství Hluboká nad Vltavou a sdílela s ním jeho vrchnost. Nejvýznamněji do dějin obce zasáhli Schwarzenbergové, kteří vlastnili panství Hluboká až do roku 1947.

Současnost: V současnosti obec Hosín patří mezi menší obce, kdy většina obyvatel dojíždí do zaměstnání do Českých Budějovic, se kterým má obec autobusové i vlakové spojení. Je zde základní a mateřská škola, obchod se smíšeným zbožím, dvě pohostinství a kulturní dům se sálem.

Zajímavosti: Mezi největší pamětihodnost celého území Hlubocko - Lišovsko patří hosínský kostel sv. apoštolů Petra a Pavla, který je svojí architektonickou podobou pro Jihočeský kraj velmi netypický. Původní kostelík byl postaven v románském slohu v době mezi druhou polovinou 11. století a koncem století následujícího. Nedostatečná kapacita objektu vedla ve 13. století k vybudování nového, raně gotického chrámu. Druhou zajímavostí obce Hosín je letiště Hosín, které vzniklo v 50. letech minulého století jaké náhrada za letiště Planá u Českých Budějovic. Letiště v současnosti nabízí jak výcvik pilotů, tak i firemní akce a ubytování.

 

Fotogalerie
Hosín
Hosín
Hosín
Hosín
Kostel sv. apoštolů Petra a Pavla
Kostel sv. apoštolů Petra a Pavla
Náves
Náves
Hřbitov
Hřbitov
Letiště
Letiště