eu

 

Na to, že cyklistická stezka z Českých Budějovic na Hlubokou nad Vltavou připomíná v letních měsících dálnici, si už Jihočeši zvykli. Překvapivé výsledky ale přinesl výzkum, který v sobotu 20. září realizovala Místní akční skupina Hlubocko – Lišovsko.„V loňském roce jsme provedli sčítání cyklistů na cyklistické stezce z Budějovic na Hlubokou. Výsledky byly jasné – o stezku je obrovský zájem jak mezi cyklisty, tak mezi bruslaři. Tenkrát byl ale červen a ideální počasí - okolo 30o C. Proto jsme se rozhodli v letošním roce provést sčítání znovu, tentokrát však v září a při velmi špatném počasí. Bylo zataženo a 13oC,“
uvedl Jan Šmidmayer z Místní akční skupiny Hlubocko – Lišovsko.

Výsledky sčítání všechny překvapily. Ačkoliv zatažené a chladné počasí se na počtu cyklistů i bruslařů odrazilo, přesto je o cyklistickou stezku č. 12 stále obrovský zájem. Od osmé hodiny ranní do osmé hodiny večerní sčítací komisaři zaznamenali přes 800 cyklistů, bruslařů a dalších uživatelů cyklostezky. Pro srovnání – za ideálního teplého počasí v červnu bylo na témže místě napočítáno za celý den přes 3 000 lidí.

Pokles způsobil zejména nízký počet bruslařů, kteří se na cyklostezku vydávají zpravidla jen za pěkného počasí. Vloni v červnu při 30o C bylo napočítáno 663 bruslařů, letos v září při 13oC jen 100. Naopak maminky s kočárky mají překvapivě o stezku větší zájem v zataženém, než-li ve slunečném počasí.

Největším nedostatkem stezky nadále zůstává špatný asfaltový povrch v Bavorovicích, který odrazuje zejména bruslaře. Z předchozích statistik je patrné, že se bruslaři zastaví v Bavorovicích a na Hlubokou kvůli špatnému stavu asfaltu dojede málokdo. To se samozřejmě projeví i na poklesu tržeb místních majitelů restaurací.

Vysoký zájem o cyklostezku potvrzuje logičnost plánované výstavby stezky i na pravém břehu Vltavy. Na tu by Město České Budějovice mohlo získat peníze z Evropské unie. „Je však potřeba začít na projektu ihned pracovat, jinak by se mohlo stát, že už peníze z evropských fondů dojdou,“ sdělil Jan Šmidmayer.