eu

 

Na náměstí v Hluboké nad Vltavou se 20. září bude třetím rokem slavit vinobraní. Předešlé dva ročníky byly nad očekávání úspěšné, hojná účast se očekává i letos.

Slavnosti budou zahájeny ve 13 hod. sběrem vína na zámecké vinici. Hned ve 13.15 bude následovat slavnostní průvod městem. „Průvod bude vést Karel IV. skrálovnou Eliškou vkočáře a zúčastní se ho všechny významné místní organizace,“ uvedl organizátor akce, Jan Šmidmayer ze společnosti Ekologos.

 

Poté bude na náměstí následovat bohatý kulturní program, který bude trvat do 18 hodin. „Připravena je cimbálová kapela, pivní stan sposezením, dechová hudba, trh sukázkami lidových řemesel, skákací hrad, balónkový kouzelník, mažoretky, dětské taneční soubory, ukázky výrobků zkrajek a mnoho dalšího,“ doplnil Jan Šmidmayer. Návštěvníci budou moci rovněž zhlédnout ukázky ztolik oblíbeného muzikálu Jedna noc na Karlštejně vpodání hlubockých divadelníků. Celou akci bude moderovat Jan Vala, známý herec a znalec vína. Bude přichystáno 1000 litrů burčáku, o který byl běhempředešlých dvou ročníků tak velký zájem.

 

Od 14 do 22 hodin bude probíhat degustace vín a sýrů vhotelech Podhrad a Záviš zFalkenštejna. „Návštěvníci, kteří na slavnosti dorazí vhistorických kostýmech, budou mít ochutnávky vín zdarma,“ sdělil novinku slavností Jan Šmidmayer.

Slavnosti připomínají tradici vinařství ze 16. století, kdy byla vHluboké nad Vltavou vysazena první vinice tehdejším majitelem panství Ondřejem Ungnadem ze Suneku. Tradici obnovuje vinice, která byla před několika lety vysázena pod Knížecím Dvorem a která se každým rokem chlubí bohatší úrodou.

Slavnosti pořádá společnost Ekologos, a to zejména díky dotaci zRegionálního operačního programu Jihozápad.