V Hluboké nad Vltavou vyrostla netradiční pěší stezka pro všechny věkové skupiny od nejmenších až po seniory. Dvoukilometrový okruh s vodníkem Česílko, malinovým paloukem, skluzavkami nebo přírodní posilovnou vede po pravém břehu Vltavy v lokalitě Zámostí. Stezka bude slavnostně otevřena 18. června od 14 hodin.
Pěší stezka v Hluboké nad VltavouPěší stezka v Hluboké nad Vltavou

 

„Chtěli jsme vytvořit jedinečnou stezku, na které se lidé nejenom pobaví, ale i trochu poučí," uvedl David Štastný, autor nápadu a předseda občanského sdružení Hluboká nad Vltavou, které za projektem stezky stojí.

Právě naučná část je významným prvkem nové stezky. „Na stezce jsou rozestavěny informací tabule, kde se návštěvníci dozvědí například informace o místních ptácích, rybářství v Hluboké, historii zdejší voroplavby či vodních zdrojích," uvedl David Šťastný.

Podél pěší stezky bylo vybudováno 17 stanovišť. Vyrostlo zde například stanoviště vodníka Česílka, jehož součástí je vrba s ručně vyřezaným vodníkem Česílkem, informačními cedulemi s pohádkami o vodnících, posezením a výhledem na řeku a lesy. Na jiných stanovištích mohou lidé relaxovat a užívat si výhled do přírody nebo si zasportovat v přírodní posilovně, zahrát pétanque nebo využít vodní skluzavku či houpačku do vody.

Dobít energii je možné v jídelním koutě celé pěší stezky - na malinovém palouku o průměru 10 metrů, kde jsou vysazeny desítky keřů malin. Součástí zastávky jsou i informační tabule o jedlých a nejedlých bobulích a lesních plodinách.

Stezka bude slavnostně otevřena 18. června, ve 14 hodin. „První průchod stezky bude od provizorního mostu v Hluboké, části Zámostí," doplnil David Šťastný.

Travnatá cesta je široká tři metry a začíná asi 300 metrů od mostu do části Hluboké Zámostí, kde byla původně špatně průchodná pěšina. Náklady na vybudování stezky přesáhly 1,3 miliony korun. Z toho 1,24 milionu poskytla Místní akční skupina Hlubocko – Lišovsko z evropských fondů.

Na podobné projekty bude možné získat od Místní akční skupiny Hlubocko – Lišovsko dotaci během letních měsíců, kdy bude vyhlášena další výzva k předkládání žádostí o dotace. „Opět bude možné podávat žádosti do všech oblastí podpory. Tedy na podporu cestovního ruchu, obnovu a rozvoj vesnic a ochranu a rozvoj kulturního dědictví venkova," dodal Lukáš Tryml.