eu

 

Minulý týden byla dokončena výstavba první vyznačené hipostezky na území Lišovska. Hipostezka v délce téměř 18 km vede přes Slavošovice, Zvíkov, Lišov a Červený Újezdec.
HipostezkaNaučná tabula na hipostezce - Českomoravský belgik 

„Ze všeho nejobtížnější bylo zajistit souhlasy všech vlastníků s tím, aby po jejich pozemku stezka vedla. Nešlo ani tak o to, že by se stezkou nesouhlasili, spíše bylo náročné jejich samotné vyhledání a následné čekání na jejich vyjádření a vyjasňování, co vlastně hipostezka znamená ," uvedla Iva Chmelová, která projekt zrealizovala.

Kvůli problémům s majiteli pozemků byla nakonec trasa stezky krácena z původně plánovaných 27 na 18 kilometrů. Dle prvotních plánů měla hipostezka vést i v okolí Hluboké nad Vltavou, zde se však nepodařilo zajistit souhlasy všech majitelů tamních pozemků, proto stezka nakonec vede jen na Lišovsku.

Vytvořením hipostezky došlo k propojení několika stanic s chovem koní. Na stezce bylo instalováno pět informačních tabulí, které popisují významná česká plemena koní. Jedná se o Starokladrubského koně, Slezského norika, Huculského koně, Českomoravského belgika a Českého teplokrevníka. Unikátní je tak naučný charakter hipostezky.

Hipostezka bude slavnostně otevřena 5. května 2012.

Na vybudování hipostezky přispěla dotací ve výši 130 tisíc korun Místní akční skupina Hlubocko – Lišovsko v rámci Programu rozvoje venkova.

Více podrobností najdete zde.