Uvolněte se, nespěchejte, času máte dost. Pokud totiž navštívíte region Hlubocko - Lišovsko, spěchat nemusíte. Stovky památek, přírodních zajímavostí a dalších turistických lákadel leží na tak malém prostoru, že vzdálenosti mezi nimi hravě překonáte na kole, případně na vlastních nohou. Milovníci lidové architektury se mohou vypravit do Bavorovic, Opatovic, Vitína, Ševětína, Chotýčan, Lišova nebo Úsilného a všude najdou unikátní ukázky staveb selského baroka z přelomu 19. a 20. století. Malebné štíty těchto domů, jako vystřižené z kulis pro operu skladatele Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, jsou jedním z typických znaků Hlubocka - Lišovska. Vedle ukázek lidové architektury v regionu stojí desítky dalších historických objektů mimořádného významu, kterým vévodí zámek Hluboká nad Vltavou, přestavěný rodem Schwarzenberků do novogotické podoby. Součástí zámku je Alšova jihočeská galerie se stálou expozicí gotického umění. Zhruba dva kilometry od hlubockého zámku leží lovecký zámeček Ohrada, dnes Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. Vedle zámečku návštěvníci najdou oblíbenou zoologickou zahradu a směrem k rybníku Bezdrev pak také historický Dvůr Vondrov s možností využití kurzů jízdy na koni.

Vedle Hluboké, která patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Česku, region nabízí řadu dalších historických památek. V Lišově, obklopeném stejně jako Hluboká sítí cyklistických tras a stezek, najdou milovníci historie například Schwarzenberský špitál, založený v 17. století a určený jako domov pro vysloužilé sloužící rodu. Dnes se v historické budově nachází muzeum F. M. Čapka se sbírkou blaťáckých krojů a jiných národopisných předmětů, výstavní síň a galerie. Zajímavostí Lišova je mimo jiné i takzvaný Locus Perennis, „Věčné místo", jeden ze sedmi základních bodů výškového měření v bývalém Rakousku-Uhersku, často mylně vykládaný jako střed Evropy.

Nedaleko Lišova najdou turisté obec Zvíkov s jednou z nejzachovalejších středověkých tvrzí na Českobudějovicku, pocházející ze 14. století. V Ševětíně zaujme ranně gotický kostel sv. Mikuláše, v Rudolfově na Českobudějovicku pak historická budova radnice s renesanční výzdobou a trojicí slunečních hodin.

Rudolfov je ze středověku pověstný i těžbou stříbra, které dnes připomíná Muzeum hornictví a každoroční Hornické slavnosti. I další obce v okolí nabízejí stopy po důlní činnosti, například v Úsilném na Českobudějovicku to je Eliášova štola, s jejímž ražením se začalo už v roce 1574. Celý region je protkaný hustou sítí cyklistických stezek a tras s nejznámější stezkou podél Vltavy z Českých Budějovic na Hlubokou a nově dále do Purkarce. Z Lišova mohou cyklisté vyrazit například k jednomu z největších českých rybníků Dvořiště. Cyklistický zážitek představuje i jízda rybniční soustavou v okolí Hluboké nebo cesta ze Ševětína na Borek, vedoucí hustými, převážně borovými lesy, plnými borůvek a hub.

Informace o nabídce mnoha dalších turistických atraktivit pro celé rodiny najdou návštěvníci v informačním centru či na stránkách jednotlivých obcí.