znak_rudolfov

 
Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 2502
Rozloha 320 ha
Kontakt www.mestorudolfov.cz
387 228 050
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Město Rudolfov se nachází asi 5 km od centra Českých Budějovic na úbočí mírného pohoří, tzv. Lišovského prahu, oddělujícího od sebe Budějovickou a Třeboňskou pánev.

Místní části: Hlinsko a Rudolfov

Historie: Kayser Rudolffstadt (posléze pouze Rudolfov) vznikl roku 1585 z obce Velké Hory na základě výsadní listiny, kterou jí udělil Rudolf II. V ní byl vsi udělen status hornického městečka s rozsáhlými privilegiemi. Město s převládajícím počtem reformačních věřících bylo centrem hornického života (v okolí se nacházely významné stříbrné doly), který se slibně rozvíjel až do roku 1600, a postupně se stalo nebezpečným konkurentem katolických Českých Budějovic. To se nezměnilo ani po roce 1610, když těžba pomalu začínala upadat pro vyčerpání dolů.

Současnost: V současné době je ve městě základní občanská vybavenost (prodejny, základní a mateřská škola, domov mládeže, dům s pečovatelskou službou pro seniory, knihovna, lékárna, praktický lékař i specializovaní lékaři), což spolu s malou vzdáleností od Českých Budějovic a propojením městskou hromadnou dopravou a celkovým rekreačním charakterem oblasti bez průmyslu dává předpoklady k rozvoji další bytové výstavby ve městě i okolí.

Zajímavosti: Renesanční původně luteránský kostel svatého Víta z 2. poloviny 16. století, po roce 1620 římskokatolický. V kostele bývala gotická socha Madony, jedna z nejstarších v Čechách, dnes zapůjčená v Alšově jihočeské galerii v Hluboké. V roce 1996 bylo v Rudolfově otevřeno pro veřejnost malé muzeum. Stálá expozice hornictví nabízí návštěvníkům zejména prohlídku faksimilií důlních a revírních map, listin, geologických vzorků, modelů důlních strojů, kolekci báňských svítidel a další. Po nejvýznačnějších památkách hornictví v terénu provede zájemce naučná stezka, která je složená ze dvou na sebe nezávislých tras. Obě trasy je též možno projet na kole. Hodnotná je také místní radnice a její renesanční výzdoba – troje sluneční hodiny a zdobený vstupní portál s rodovými znaky těžařské rodiny. Další památkou je renesanční zámek vystavěný podnikatelem Janem Hőlzlem ze Sternsteinu.

 

Fotogalerie
Rudolfov
Rudolfov
Kostel sv. Víta
Kostel sv. Víta
Radnice
Radnice
Hornické muzeum
Hornické muzeum
Socha sv. Jana z Nepomuku
Socha sv. Jana z Nepomuku