znak_stepanovice

 
Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 815
Rozloha 1461,2 ha
Kontakt www.stepanovice.eu
387 984 967
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Štěpánovice jsou obec ležící zhruba 3,5 km jihovýchodně od Lišova a 14 km východně od Českých Budějovic. Obcí prochází silnice I/34, která spojuje České Budějovice a Třeboň.

Místní části: Štěpánovice

Historie: První písemná zmínka o vsi (Sczepanow) pochází z roku 1363. Ve starších dobách se vesnice nazývala též Štěpánov, tvar Štěpánovice je doložen roku 1424. Štěpánovice postupně patřily Vilému z Landštejna, městu Třeboň, Oldřichu z Rožmberka a dále Schwarzenbergům.

Současnost: V obci se v současnosti nachází mateřská škola a první stupeň základní školy. Dále se zde nachází také pobočka České pošty, jejíž doručovací obvod v současné době tvoří nejen Štěpánovice, ale i 7 dalších obcí a osad, mezi ně patří i dvůr Vranín a lom Skalice. Ke sportovnímu vyžití slouží Sokolovna pro oddíly stolního tenisu a badmintonu. Dále je zde travnaté hřiště na kopanou, tenisový kurt, koupaliště u lesa Malý Vranín či Náveský rybník s možností rybolovu.

Zajímavosti: Dominantou je gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1356, v kostele je kamenná křtitelnice z roku 1515 a umělecky velmi vzácná dřevěná socha Panny Marie. Další historickou památkou je i socha Jana Nepomuckého na mostě.

 

Fotogalerie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Socha sv. Jana Nepomuckého
Socha sv. Jana Nepomuckého