Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 399
Rozloha 761,5 ha
Kontakt www.vitin.cz
387 997 321
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Obec Vitín se nachází přibližně 12 km severně od Českých Budějovic na komunikaci třetí třídy III/603. Obcí odedávna procházela důležitá spojnice Českých Budějovic s Táborem a Prahou.

Místní části: Vitín

Historie: První písemná zpráva o obci je z roku 1541. Vitín je vesnice středověkého původu, která patřila k velkému panství Třeboň. Leží v poměrně rovinatém terénu severně od Českých Budějovic na historické dálkové silniční trase, která měla vliv na vývoj a uspořádání vesnice i na její specifickou vybavenost. Farou patřila obec Vitín do nedalekého Ševětína. Počtem zhruba dvaceti středověkých usedlostí patřil Vitín mezi vesnice střední velikosti. Zřejmě díky poloze na frekventované cestě, bylo poničení obce během třicetileté války značné. Z dvaceti usedlostí bylo v polovině 17. století patnáct znovu osazováno. Zřejmě i proto se v obci nedochovaly mimořádně staré stavby.

Současnost: V současnosti obec Vitín prakticky splývá se spádovou obcí Ševětín. Obec si stále snaží zachovat svůj tradiční lidový charakter.

Zajímavosti: V obci se nachází řada domů vystavěných ve stylu selského baroka, z tohoto důvodu byla také obec roku 1990 vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Severovýchodně od vesnice leží vrchol Baba, na kterém se nacházejí dva slovanské mohylníky z raného středověku. Oba obsahují po 50 až 80 mohylách, uspořádaných do západovýchodních řad, a leží nedaleko plotu Ponědražské obory. Nejvhodnější doba návštěvy těchto mohyl je na jaře.

 

Fotogalerie
Vitín
Vitín
Kovárna
Kovárna
Kaplička
Kaplička