znak_borek

 
Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 1 456
Rozloha 193,7 ha
Kontakt www.obecborek.eu
387 225 093
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Obec Borek leží 7 km severně od krajského města České Budějovice poblíž komunikace první třídy I/3.

Místní části: Borek

Historie: Obec Borek patří mezi nejmladší obce na Českobudějovicku. Její zrod je datován do roku 1805. Jako samostatná obec byla však zaregistrována až v roce 1954. Obec vznikla původně jako hornická osada. Těžila se zde nejprve železná ruda, později kaolín, nejprve pro potřebu výroby drobné keramiky, později probíhalo průmyslové dolování pro Josefa Hardtmutha na výrobu porcelánu a tužek. Těžba kaolinu probíhala až do roku 1986. Dodnes je důlní dílo zachováno.

Současnost: Obec Borek zaznamenává v posledních letech velký rozvoj. Z původních 350 obyvatel v roce 1954 má dnes již více než třikrát tolik a rozvíjí se v moderní obec 21. století. Od roku 1992 má obec založenou školu, v roce 2003 byl otevřen nový sportovní areál a v roce 2005 pak nový dům s 29 byty pro seniory. Vzhledem ke své poloze na jižním svahu Budějovické kotliny je obec vyhledávaným místem pro stavbu rodinných domů. Výhodou pro obyvatele je i trolejbusové spojení s městem České Budějovice. Návaznost na krajské město láká i podnikatele k výstavbě obchodních a průmyslových objektů.
Poloha obce láká i k pěší turistice a cykloturistice. Konečná trolejbusová zastávka je na hranici lesního komplexu Mojský les, kde je dostatek tras jak pro pěší turistiku, tak cykloturistiku. Cyklotrasou je Borek propojen i se sítí cyklotras kolem Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovic.

Zajímavosti: V obci Borek se nachází jedna nemovitá kulturní památka, jedná se o Zvonici stojící v těsné blízkosti hasičské zbrojnice a obecního úřadu. Podobně jako další obce mikroregionu i Borek má svoji hornickou minulost. Kaolínové doly „orty", které se zde nachází, jsou mimořádně významnou přírodní i technickou památkou. Dosahují výše až pěti metrů, zčásti jsou zatopeny.

 

Fotogalerie
borek_nova_vystavba
Nová výstavba
borek
Dům pro seniory
borek_kasna
Kašna
Orty
Bývalý kaolínový důl Orty
borek_autosalon
Obchody
borek_hriste
Hřiště