znak_libnic

 
Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 480
Rozloha 685 ha
Kontakt www.libnic.cz
724 164 288
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Obec Libníč se nachází 7 km severovýchodně od Českých Budějovic. Obcí prochází cyklotrasa Lišov - Hluboká.

Místní části: Libníč a Jelmo

Historie: První písemná zmínka o vsi (in villa Lybnycze) pochází z roku 1394. Název se ve starších dobách užíval ve tvaru Libníče, v nynější podobě se ujal od 18. století. V letech 1571 až 1801 se na katastru obce v několika štolách těžilo stříbro, těžba však po vrcholu, dosaženém již koncem 16. století, postupně upadala. Při zdejším zdroji sirnato-železité vody byly od konce 17. století provozovány lázně, jejichž provoz trval přes 200 let až do zániku tohoto pramene. Po zrušení poddanství ke schwarzenberskému panství Hluboká se Libníč roku 1850 stala samostatnou obcí, jíž po většinu času zůstává dodnes.

Současnost: V obci Libnič se nachází několik výstavních vil z konce 19. století se zajímavou historií. V objektech bývalých lázní je nyní Domov Libníč a Centrum sociálních služeb Empatie. Součástí obce Libníč je osada Jelmo. V obci se nachází dva parky a to návesní lipový park a park u kostela Nejsvětější Trojice, který nabízí klidné prostředí k odpočinku.

Zajímavosti: Mezi nejzajímavější památky patří vedle budovy bývalých lázní stavitele Pavla Ignáce Bayera kostel Nejsvětější Trojice a několik vil českých průmyslníků z konce 19. století. Mezi nimi zvláště vévodí vila JUDr. Augusta Zátky s parkem a vila Gabriela. Libníč bývala také dříve lázeňským centrem díky výskytu léčivého pramene s obsahem sirovodíku a sirných solí. Na místě pramenu nechal roku 1691 kníže Ferdinand Schwarzenberg postavit dřevěnou lázeňskou budovu a dřevěnou kapli. V letech 1714 - 1720 byla za knížete Adama postavena stavitelem Pavlem Ignácem Bayerem barokní lázeňská budova, která stojí dodnes. Po roce 1920 se pravděpodobně vlivem důlní činnosti léčivý pramen ztratil.

 

Fotogalerie
Libníč
Libníč
Náves
Náves
Kostel
Kostel
Zátkova vila
Zátkova vila