Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 284
Rozloha 628,6 ha
Kontakt www.jivno.cz
387 229 279
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Obec Jivno je víska, která se nachází východně asi 2 km od města Rudolfova a 7 km od krajského města Českých Budějovic. Nad vesnicí je 578 metrů vysoká výšina zvaná "Baba".

Místní části: Jivno

Historie: První písemná zmínka o obci pochází z roku 1378. Od nepamětných dob náleželo Jivno k panství hlubockému. Když panství hlubocké zakoupil vlastenecký pán Vilém z Pernštýna, dal sestavit roku 1490 urbář panství zvaný Pernštejnský. V urbáři se uvádí osm usedlých v tomto roce v Jivně.

Jivno má své jméno patrně od jív, které se zde hojně ve zdejším okolí vyskytovaly. Dřívější název býval Jilonov. Bylo založeno asi v době pohanské, neboť na to ukazuje dříve objevené bývalé pohanské pohřebiště v lese u Martinců.

Současnost: Od roku 1990 je obec Jivno samostatná s vlastním obecním úřadem. Od tohoto roku se v obci provedla částečná rekonstrukce budovy bývalé školy, ve které se vyučovalo až do roku 1972 a nyní je zde obecní úřad. Dále byla v obci opravena místní kaple svatého Vojtěcha z roku 1876, která byla začleněna mezi kulturní památky. V této kapli se pak každoročně koncem dubna koná Svatovojtěšská pouť a v květnu již tradičně májové pobožnosti. Na návsi stojí opravený návesní kříž a v parčíku pak pomník padlým vojínům v první světové válce. Katastrem obce prochází značená turistická stezka, která vede po červené značce z obce Hlincová Hora přes rybník Mrhal, samotnou obec Jivno a dále směrem na Lišov k výškovému bodu s pomníčkem Locus perennis lidově zvaný "Střed Evropy".

Zajímavosti: Dominantou obce je kaple svatého Vojtěcha z roku 1876. V této kapli se pak každoročně koncem dubna koná Svatovojtěšská pouť a v květnu již tradiční májové pobožnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejvýše položenou obec v okolí Českých Budějovic, tak jsou zde vhodné podmínky také pro zimní sporty.

 

Fotogalerie
Jivno
Jivno
Kostelík
Kostelík
Střed Evropy
Střed Evropy