znak_hrdejovice

 
Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 1 534
Rozloha 882,3 ha
Kontakt www.hrdejovice-opatovice.cz
387 222 717
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Obec Hrdějovice leží 5 km severně od města České Budějovice.

Místní části: Hrdějovice a Opatovice

Historie: První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1350, kdy budějovický farář prodával nedaleký dvůr „směrem k Hrdějovicím" (versus Herdawicz). V roce 1378 jsou jak Hrdějovice (Hrdywiczi), tak Opatovice (Opatowiczi) jmenovány ve výčtu vesnic, které spolu s městečkem Lišovem král Karel IV. zastavil Janovi z Leuchtenberka. Až do zániku feudálního zřízení náležely Hrdějovice s Opatovicemi k hlubockému panství, jehož posledními držiteli byli od roku 1661 Schwarzenbergové. Po zrušení poddanství se Hrdějovice (tehdy zvané Hrdějice, německy Hartowitz) roku 1850 staly samostatnou obcí, jíž zůstávají podnes. Tato obec na počátku zahrnovala i vsi Opatovice a Nemanice.

Současnost: Dnešní Hrdějovice slouží spíše jako rezidenční oblast, obec víceméně splývá s krajským městem České Budějovice. Obytné zóny se dále rozrůstají, mezi významné investice posledních let patřila například výstavba rodinných domů na sídlišti Těšín (téměř 300 domů) nebo plynofikace obce.

Zajímavosti: Obec Opatovice je známá díky zachovalým statkům ve stylu selského baroka. Náves je zcela obklopena krásnými statky. U některých známe i autora, byl to Matěj Cífka z Hluboké. Jeho stavby jsou charakteristické plochým štítem bez jakékoli výzdoby, ale s bohatým tvarováním obrysu. Známá je i místní kovárna, dnes už trochu jinak barevná. Přes léto funguje i jako kavárna.

Již od 16. století je poutním místem Panny Marie Těšínské vrch Račice, na němž se nachází kaple zbudovaná v novogotickém stylu roku 1889.Fotogalerie
Hrdějovice
Hrdějovice
Kaple Pany Marie Těšínské
Kaple Pany Marie Těšínské
Kaplička na návsi
Kaplička na návsi
Pomník dr. Antonína Švehly
Pomník dr. Antonína Švehly
Opatovice
Opatovice
Opatovice
Opatovice
Opatovice
Opatovice - kaplička
Opatovice - kaplička