znak_sevetin

 
Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 1359
Rozloha 811,2 ha
Kontakt www.sevetin.cz
387 997 253
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Městys Ševětín se nachází 17 km severně od Českých Budějovic nedaleko od silnice E 55 a na železniční trati z Českých Budějovic do Prahy. Leží na mírném návrší, které se směrem na východ svažuje do Třeboňské pánve.

Místní části: Ševětín

Historie: Staré osídlení dokládá asi 60 slovanských mohyl 2 km západně od obce. První zmínka o „Ševitínsku" z roku 1228 je sporná, skutečně doložený je letopočet 1356 v konfirmačních knihách pražské diecéze. Historie Ševětína je úzce spjata se jménem renesančního básníka Šimona Lomnického z Budče, který se do obce přiženil roku 1585 do statku se zájezdní hospodou.

Současnost: Ševětín má charakter spádové obce. Najdeme zde obecní úřad s matrikou, úplnou základní školu, mateřskou školu, zdravotní středisko s výdejnou léků, obvodní oddělení Policie ČR, farní úřad, kino, kulturní dům. Velkou tradici zde má Sbor dobrovolných hasičů. Dne 11. listopadu 2008 byl obci jako jedné z prvních v České republice nově udělen status městyse.

Zajímavosti: Nejvýznamnější památkou je raně gotický kostel svatého Mikuláše s třípatrovou barokní věží. V roce 1993 byly při opravě kostela odhaleny gotické malby z poloviny 14. století. Na náměstí Šimona Lomnického stojí od roku 1909 v malém parčíku socha sv. Jana Nepomuckého. V čítárně místní knihovny se nachází malá expozice o životě a díle Šimona Lomnického. Najdeme v ní pamětní desku z roku 1907, která byla původně umístěna na domě, kde Lomnický žil.

Ševětín je východiskem řady značených turistických cest. Ty zavedou návštěvníka například před Poněšickou oboru k Vltavě a dále ke Karlovu hrádku. Směrem jižním se turista dostane k tzv. Žižkovu dubu v polesí Velechvínském.

 

Fotogalerie
Ševětín
Ševětín
Kostel sv. Mikuláše
Kostel sv. Mikuláše
Fara
Fara
Pomník
Pomník