Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 224
Rozloha 519,3 ha
Kontakt www.chotycany.cz
387 997 484
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Obec Chotýčany leží na Lišovském prahu, 13 km na severovýchod od Českých Budějovic.

Místní části: Chotýčany

Historie: Chotýčany byly původem uhlířská obec, která nesla postupně názvy Kotejcany, Schmidtgraben, Schmiedgraben, Kotegzan až po dnešní název Chotýčany. První písemná zmínka o vsi (v Chotayczanech) pochází z roku 1378. V dobách feudalismu Chotýčany náležely k panství Hluboká, po zavedení obecního zřízení tvořily od roku 1850 osadu obce Dobřejovice. V roce 1868 se Chotýčany na více než století staly samostatnou obcí, než byly od poloviny roku 1975 začleněny pod obec Ševětín.

Současnost: Současná obec s nově rekonstruovanými komunikacemi se vyznačuje pěknou upravenou návsí ve tvaru podkovy lemovanou zemědělskými usedlostmi. Chotýčanské návsi vévodí opravená gotická kaple sv. Václava spolu s pomníkem padlých v 1. světové válce. Další dominantou návsi je objekt kulturního domu s poštovním úřadem, hasičskou zbrojnicí, pohostinstvím a pěkným sálem.

Zajímavosti: Kolem návsi obce Chotýčany se zachovala řada krásných stavení z doby selského baroka. Hodnotná je především budova č. p. 17 bývalé zájezdní hospody, postavená roku 1470, upravovaná v 19. století.

 

Fotogalerie
Chotýčany
Chotýčany
Pomník padlých v 1. světové válce
Pomník padlých v 1. světové válce
Kaple
Kaple
Kaple
Kaple