znak_usilne

 
Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 447
Rozloha 370 ha
Kontakt www.usilne.cz
387 225 017
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Úsilné je obec ležící přibližně 5 km severovýchodně od centra Českých Budějovic, na spojnici mezi komunikacemi první třídy I/3 a druhé třídy II/34.

Místní části: Úsilné

Historie: První zmínka o vsi (Holoslowe) pochází z roku 1333. Za vlády císaře Rudolfa II. byl mezi Úsilným a nedalekými Hůrami založen důl svatého Eliáše, ve kterém se těžilo 1600 centů stříbra ročně. V dole neustále přibývalo vody, která se stahovala z Vesecké a Libničské štoly. Potíže s odvodňováním měla vyřešit Eliášova štola, jejíž budování bylo započato 20. července 1574 směrem z Úsilného a trvalo s přestávkami zhruba 200 let. V době, kdy hotové dílo mohlo přispět k odvodňování dolů, bylo dolování již v úpadku. Štola vyúsťuje v Úsilném na zahradě domu číslo 68 na úpatí jihozápadního svahu ve výšce 400 metrů nad mořem.

Současnost: I přes rozsáhlou modernizaci obce je kladen důraz na zachování a obnovu původní architektury. Stále jsou dodržovány staré zvyky a tradice, mezi něž patří stavění májky, velikonoční koledování a v neposlední řadě znovuobnovená tradice Svatováclavské pouti, která je spojena se setkáním rodáků a přátel obce. Již více než 30 let probíhají každoročně třídenní Dětské dny radosti. Vzhledem k velikosti obce a její poloze většina obyvatel dojíždí v současnosti do zaměstnání do krajského města.

Zajímavosti: Nejvýznamnějšími památkami obce jdou pozůstatky hornické činnosti, především Eliášova štola. Další významnou obecní památkou je novogotická kaple svatého Václava z roku 1900, která byla v roce 2001 zrekonstruována a vyzdobena 14 obrazy s tématikou křížové cesty od akademické malířky Renaty Štolbové. V obci jsou k vidění prvky selského baroka, zajímavé jsou především štíty s velkými volutami (spirálami). Nejpozoruhodnější je statek č. p. 1 "U Sukdolů", prý s největšími volutami v kraji a č. p. 9 "U Prokšů".

 

Fotogalerie
Úsilné
Úsilné
Náves
Náves
Eliášova štola
Eliášova štola