znak_lisov

 
Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 4214
Rozloha 9 357 ha
Kontakt www.lisov.cz
387 007 911
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Lišov leží 14 km východně od Českých Budějovic na svazích Lišovského prahu.

Místní části: Červený Újezdec, Dolní Miletín, Dolní Slověnice, Horní Miletín, Horní Slověnice, Hrutov, Hůrky, Kolný, Levín, Lhotice, Lišov, Velechvín a Vlkovice

Historie: První věrohodné písemné zprávy o osadě - oppidum Lyssaw - se objevují již v roce 1296. Kdy byl Lišov uznán městem, není zcela přesně známo. Skutečností však je, že v době přebudování na osadu městskou ve 13. století za krále Přemysla Otakara II., zakladatele budějovického Nového města, měl Lišov již ustálený název. V dochovaných letopisech, počínajíc rokem 1400, je králem Václavem IV. i dalšími nástupci nejčastěji nazýván opidum, což je vykládáno jako městys.

Současnost: Město Lišov je druhé největší město (obec) na území MAS Hlubocko - Lišovsko podle počtu obyvatel. Již v 19. století se město proslavilo výrobou nábytku a tento průmysl zde přetrvává dodnes. Ve městě se nachází mateřská škola, základní škola a střední odborné učiliště.

Zajímavosti: Ve městě se nachází Schwarzenberský špitál, který nechal vystavit kníže Schwarzenberg v letech 1675 - 1676. Dne 2. září 1676 nechal kníže Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu zaopatřit 6 mužů a 6 žen (především se jednalo o schwarzenberské zaměstnance, chudé a nemocné poddané), kterým zajistil stravu, oděvy a především střechu nad hlavou. V dnešní době slouží budova jako městské muzeum a knihovna. Další historickou památkou je kostel svatého Václava vystavěný v druhé polovině 19. století na místě dřívější stavby. Locus perennis (věčné místo), lidově zvaný střed Evropy má podobu obelisku se zabudovaným značením nivelace. Byl zde zřízen jako jeden ze sedmi pevných bodů přesné nivelace rakousko-uherské zeměměřičské soustavy pro evropské měření. Podle této soustavy je zdejší nadmořská výška přesně 565,1483 metrů nad mořem (podle hladiny moře v Terstu).

 

Fotogalerie
Lišov
Lišov
Schwarzenberský špitál
Schwarzenberský špitál
Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava
Náměstí
Náměstí
Muzeum hracích strojků
Muzeum hracích strojků
socha na náměstí
Socha na náměstí