znak_hury

 
Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 530
Rozloha 534,3 ha
Kontakt www.hury.cz
724 164 275
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Obec Hůry leží 10 km severo-západně od města České Budějovice. Hůry, které jsou rovněž spjaty s hornickou činností, spolu s Adamovem prakticky splývají s blízkým hornickým městem Rudolfov.

Místní části: Hůry

Historie: O vesnici Hůrách je sice zmínka již roku 1350, ale skutečný vznik není znám. Vznikla zřejmě v době, kdy vesnice dostávaly jména buď podle různého vzhledu krajiny, nebo dle zaměstnání obyvatelstva. První záznam je z roku 1378, kdy Karel IV. zastavil obec Janu z Leuchtenburku. Má podobu obdélníka a její nadmořská výška činí 510 m. Původně se jmenovala "Německé Hory", čítala šest zemanských statků a jeden svobodnický. Obyvatelé se živili zemědělstvím. Postupem času rostla a přibylo mnoho chalup a domů. Zemanům byli přidělováni k obdělávání půdy pracovníci, z nichž pak část byla odváděna k panství hlubockému.

Současnost: Hornická činnost na Rudolfovsku zanikla už dávno a tak dnes má obec charakter běžné zemědělské vesnice. Jako v každé vesnici blízko města se zde poměrně dost stavělo a staví. Původně asi velká náves byla zastavěna už v minulosti, a tak dnes lze mnohé štíty vidět až za řadou domů. Vyskytuje se zde i několik profilovaných bran, štíty jsou rovné, často se vyskytují niky.

Zajímavosti: Mezi významná místa obce Hůry patří Eliášův důl na stříbro založený Rudolfem II. Těžba v tomto dole byla ukončena roku 1909. Mezi další zajímavosti patří především památky selského baroka a kaplička.Fotogalerie
Hůry
Hůry
Hůry - náves
Hůry - náves
Kaplička
Kaplička