znak_zvikov

 
Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 257
Rozloha 964,2 ha
Kontakt www.zvikovulisova.cz
387 994 020
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Zvíkov leží 4 km jižně od Lišova a 11 km východně od Českých Budějovic.

Místní části: Zvíkov

Historie: První písemná zmínka o obci se váže k roku 1357 a je spojena se jménem Nedamíra ze Zvíkovce. Někdy na přelomu 15. a 16. století byla vybudována kamenná budova nynější tvrze, podle desky zasazené do zdi se uvádí rok 1406, ale deska sem byla zasazena zřejmě až druhotně. Stylově odpovídá stavba době jagellonské, kdy byl majitelem Zvíkova Jiřík Majnuš z Březnice. Roku 1539 koupil zvíkovský statek Petr z Rožmberka a připojil většinu vsi k třeboňskému panství, zatímco tvrz koupil Ondřej Ungnad k panství Hluboká. Zvíkov značně utrpěl za třicetileté války, kdy bylo vypáleno 13 z tehdejších 15 poddanských usedlostí. Podle soupisu poddaných třeboňského panství tu roku 1651 žilo 53 lidí. Před rokem 1841 se tu nacházelo 34 domů, v nichž žilo 250 obyvatel. Od poloviny 19. století do roku 1976 byl Zvíkov obcí s vlastní samosprávou, pak připadl k Lišovu a roku 1990 se opět osamostatnil. Školou náležela ves kdysi ke Štěpánovicím, roku 1900 se tu pak začala stavět nová školní budova, která dnes slouží jako mateřská škola.

Současnost: Obec Zvíkov není v dnešní době klasickou vesnicí s návsí a kapličkou uprostřed. Zvíkov původně vznikl jako osada několika statků rozmístěných na kopcích kvůli bažinatému terénu. Tento charakter si obec zachovala dodnes. Díky kvalitnímu systému odvodňování ani v současnosti nehrozí obci větší záplavy.

Zajímavosti: Nejvýznamnější památkou v obci je pozdně gotická tvrz, původně dvoupatrová, dnes jednopatrová budova mírně obdélníkovitého půdorysu z neomítnutého kamenného zdiva.

Dalšími zajímavostmi jsou kaplička, boží muka a selské baroko.

 

Fotogalerie
Zvíkov
Zvíkov
Tvrz
Tvrz
Kaplička
Kaplička
Pomník padlých v 1. světové válce
Pomník padlých v 1. světové válce