Údaje o obci k 31. 12. 2013
Počet obyvatel 402
Rozloha 2119 ha
Kontakt www.obeclibin.cz
387 984 829
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
odkaz_na_mapu

 

Poloha: Obec Libín leží na trase České Budějovice - Třeboň 10 km od Lišova západně od Spolského rybníka.

Místní části: Libín, Slavošovice a Spolí

Historie: Její vznik lze předpokládat v době mnohem starší, než je první písemná zpráva z roku 1366. Jméno Libín vzniklo z místního názvu Libův Dvůr. Počátek současného osídlení spadá do 11. století. V období feudalismu Libín býval v rukou světských držitelů třeboňského panství vyjma let 1440 až 1567 a 1631 až 1785, kdy náležel klášteru v Třeboni. Po zrušení poddanství je Libín od roku 1850 samostatnou obcí.

Současnost: Dnes je Libín spádovou obcí pro další dvě vsi - Spolí a Slavošovice. Společně mají celkem 320 obyvatel. Za hranicí obce Spolí začíná Chráněná krajinná oblast Třeboňsko, která je významným rekreačním územím. Kolem rybníka Spolský je chatová kolonie. Ze Spolí do Třeboně vede naučná stezka kolem rybníka Svět. Známý je i objekt Spolského mlýna, který dnes slouží jako pila na zpracování dřeva.

Ve Spolí a ve Slavošovicích dnes hospodaří množství soukromých zemědělců.

Zajímavosti: Mezi pamětihodnosti obce patří Kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova na návsi, Spolský rybník a Spolský mlýn. Spolský mlýn s kapličkou byl vystavěn v 19. století. Na pravém břehu Spolského rybníka, nedaleko Spolského mlýna se nachází přírodní rezervace V Rájích. Rezervace byla vyhlášená v letech 1957 a 1988 na ploše 1,5 ha. Nachází se zde rašeliniště s chráněnými masožravými rostlinami, mj. rosnatkami okrouhlolistými a anglickými, bublinatkami menšími a obyčejnými či zábělníkem bahenním.

 

Fotogalerie
Libín - náves
Libín - náves
Libín - kostel
Kostel
Slavošovice - kaple
Slavošovice - kaple
Spolí - kaple
Spolí - kaple
Spolský mlýn - kaple
Spolský mlýn - kaple